Σπουδαίο διπλό του Παναθηναϊκού στο Ρέντη

Ο Παναθηναϊκός Β’ επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 του Ολυμπιακού Β’ και πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα στη “μάχη” που δίνει για την παραμονή στη Super League 2, με τους “ερυθρόλευκους” να πέφτουν στον… πάτο της βαθμολογίας. Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός Β’ στο Ρέντη, επικρατώντας με 1-0 του Ολυμπιακού Β’, για την 5η αγωνιστική των […]

Ο Παναθηναϊκός Β’ επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 του Ολυμπιακού Β’ και πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα στη “μάχη” που δίνει για την παραμονή στη Super League 2, με τους “ερυθρόλευκους” να πέφτουν στον… πάτο της βαθμολογίας.

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός Β’ στο Ρέντη, επικρατώντας με 1-0 του Ολυμπιακού Β’, για την 5η αγωνιστική των playouts της Super League 2, με τον Φουρτάδο να πετυχαίνει το “χρυσό” γκολ στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έτσι, οι “πράσινοι” έφτασαν τους 18 βαθμούς και είναι ισόβαθμοι με την Παναχαϊκή, η οποία επικράτησε εντός έδρας του Αιγάλεω με 1-0 και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι “ερυθρόλευκοι” από την πλευρά τους βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας με 15 πόντους.

Η μοναδική ομάδα που δείχνει ασφαλής είναι ο Διαγόρας, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Γιούχτα στη Ρόδο και αποσπάστηκε στην πρώτη θέση των πλέι άουτ, με τους Κρητικούς να μένουν εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

Ολυμπιακός Β’ – Παναθηναϊκός Β’ 0-1

Στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός Β’ έγινε για πρώτη φορά απειλητικός. Ο Τσέλιος έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο κίπερ του “τριφυλλιού” μπλόκαρε. Ο Παναθηναϊκός Β’ απάντησε στο 4′. Ο Φουρτάδο πάτησε περιοχή υπέροχα, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Oι “πράσινοι” απείλησαν ξανά στο 11′. Ο Αθανασακόπουλος έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Νταμπίζας με ένα εν αέριο βολέ προσπάθησε να σκοράρει, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 35′ ο Αργυρίου με ωραία προσωπική ενέργεια πάτησε περιοχή, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό, με τον Ξενόπουλο να μην ανησυχεί. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 0-0, με τις ευκαιρίες να είναι λίγες και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 67′. Ο Μπα βγήκε τετ α τετ από πάσα του Κεραμίδα, αλλά ο φορ των Πειραιωτών αστόχησε και έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν το πάνω χέρι, αλλά εν τέλει οι “πράσινοι” πήραν τη νίκη στο 87′! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Φουρτάδο πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έγραψε το τελικό 1-0.